Блог

Бидете во тек со она што е ново во округот acksексон.

фестивали

Кликнете овде за да ги видите нашите фестивали и настани.

календар

Погледнете ги сите специјални настани со избирање датум во календарот или со кликнување на црвената лента за целосен список.

започнува авантурата

Countyексон, округ

Со голема колекција на области за рекреација на отворено и активности погодни за семејството, посетителите можат да најдат низа активности со контактирање со нас во Центарот за посетители на округот Џексон. Што го правиме лесно патување од која било насока, ние сме еден час јужно од Индијанаполис, еден час северно од Луисвил, КЈ, еден час од Синсинати, ОХ и еден час од Блумингтон и Нешвил, Индијана. Само тргнете го излезот 50 од меѓудржавен 65 и дојдете да не посетите. Нашата широка палета на семејни пријателски настани и фестивали ви овозможуваат да создадете незаборавни моменти. Ве охрабруваме да нѐ наведете за сите информации што можеби ќе ви бидат потребни за да ја планирате вашата следна авантура во округот Џексон, Индијана. Кликнете овде за мал водич за округот acksексон!

 

Нашите мали градови

20190108_153639
Фритаун

Покриена во 1850 година, оваа мала заедница се гордее со своето наследство. Седејќи на државните патишта 58 и 135, можете да шетате од музејот Фритаун-Першинг, дом на многу богатства, вклучително и еден од 7-те бизони од округот Џексон, до продавницата за сладолед или Sgt. Американското кафуле и скара на Рик. Истражете ја прекрасната села до Винарска визба Солт Крик и да добиете вкус на нивните наградени вина притоа одвојувајќи прекрасен предел.

img_4979
Браунстаун

Оваа заедница слави дека тоа е окружното седиште и дом на богата историја, а окружниот суд е матријарх на сите историски места низ заедницата и околијата на округот. Заедницата ужива да биде дом на наградуваните Саем на округот acksексон. Браунстаун се наоѓа на US50, кој е автопат од брег до брег и главна сообраќајница за транзит на исток и запад. Додека седите во живописните ридови на државната шума Џексон-Вашингтон и Националната шума Хусиер, тоа е само 10 минути од I-65.

Кротерсвил-1
Кроерсвил

Само брз скок од И-65 и САД 31, Кротерсвил е дом на нивните горди Тигри и нивните годишни Фестивал на црвена, бела и сина боја. Фестивалот го слави патриотизмот и американското знаме. За прв пат се одржа во 1976 година кога Соединетите Држави ја прославија својата двестегодишнина. Салата Хамахер игра улога во срцето на оваа просперитетна заедница. Многу настани во заедницата и повремена вечера театар може да се ужива во ова историско место. Заситен со ресторани и продавници, ова е нашиот јужен партнер во гостопримството во округот Џексон.

img_5913
Сејмур

Сејмур е лесно достапен на излез 50 на I-65, US 50, US 31 и Индијана 11. Миди В. Шилдс и неговата сопруга Елиза П. Шилдс го регистрираа платото на градот Сејмур на 27 април 1852 година. Сејмур брзо порасна со додавањето на железницата во Охајо и Мисисипи во 1854 година и наскоро стана најголемиот град во округот acksексон. Сејмур нуди индустрија, шопинг, сместување, јадење и одлични фестивали и настани, вклучително и Сејмур Октоберфест, која се поклонува на германското наследство на округот acksексон. Воведен во Рокенрол холот на славните Johnон Меленкамп е роден во Сејмур, а посетителите можат да истражуваат повеќе знаменитости низ целата заедница. Исто така, Сејмур е местото на првиот грабеж на воз во светот што го изврши локалната, озлогласена Рено банда. Погледнете видео од приказната со кликнување овде. Одличниот центар на градот нуди широк спектар на можности, но не го губи чувството за мал град.

Покриениот мост Медора покрај државниот пат 235 во Медора.
Медора

Медора се наоѓа во југозападниот раб на округот Џексон и нуди неверојатен поглед и чувство на тоа мало градче. Застанете до најдолгиот мост покриен со три распони во Соединетите Држави, кој се наоѓа на Индијана 235 или видете ја историската фабрика за тули Медора. Пријателите на прекриениот мост Медора организираат годишна вечера на мостот, што е уникатно искуство за јадење на мостот покрај тивка аукција и забава. Кликнете овде за да прочитате за вечерата. Медора е олицетворение на гостопримството и тоа е очигледно во текот на Фестивал „Медора Гоес Пинк“ во октомври или Божиќен фестивал Медора во декември. Медора е достапна од САД 50 или Индијана 235.

img_4031
Валонија

Валонија беше првата населба во округот acksексон и дури беше во трка да биде првиот главен град на државата. Валонија се наоѓа надвор од окружното седиште и е достапно од Индијана 135. Форт Валонија е потсетник на историјата на Валонија во раните 1800-ти и станува жив во октомври за време на Фестивал Денови на Форт Валонија. Ридовите и копчињата се видливи од Валонија и неколку земјоделски пазари може да се најдат штандови за производство околу областа, која е добро позната по вкусната диња и лубеница.

истражете ја историјата на округот acksексон

Историски атракции

Една од најголемите наши атракции повеќе од 60 години е Браунстаун Брзина, сместена на саемите во округот acksексон. Трките се одржуваат осум месеци од годината на патот по земја, а ние нудиме различни класи. Посетителите исто така можат да ја истражат историјата на округот acksексон во кој било од нашите шест музеи, вклучувајќи ги и музејот на аеродромот на армијата Фримен Филд и музејот Форт Валонија. В buffубениците во историјата можат да навлезат во улогата на округот acksексон во подземната железница, што им помогна на беганите робови да стигнат до слобода. Исто така, постојат голем број историски патеки, покриени мостови и тркалезни штали за уживање на посетителите.

Loversубителите на уметноста уживаат

Локална уметност Сцена

Loversубителите на уметноста ќе уживаат во посетите на разновидните уметнички колекции на округот acksексон. Центарот за уметност во Јужна Индијана, Колекцијата уметност „Своп“ и Фондот за уметности „Браунстаун“ придонесуваат за културата во областа. Посетителите исто така можат да присуствуваат на претстава во некој од нашите театри во заедницата и да патуваат низ занаетчиската патека за да видат повеќе локални уметници.

рекреација на отворено во своите најдобри

Рекреација

За нашите ентузијасти на отворено, Countyексон Каунти нуди голем број рекреативни опции. Националниот засолниште за диви животни „Мускататак“ дава можности за лов, риболов и наб birdудување на птици. Без разлика дали станува збор за државната шума acksексон-Вашингтон, областа за рекреација на државата Старв Холоу или Националната шума Хусиер, можете да изберете кампување точно за вашата авантура дома-далеку од дома. Возење велосипед, планинарење и јавање се популарни начини да се обиколат овие недопрени области, бидејќи се простираат на стотици илјади хектари. За посетителот наклонет кон спортот, ние исто така нудиме одлично голфување.

Контактирајте нѐ

Во моментов не сме околу. Но, можете да ни испратите е-пошта и ќе ви се вратиме, побргу.

Не може да се чита? Промени текстот. captcha txt