Агро-туризам

Возење турнеја

Оваа самостојно возење е во знак на почит кон „живите фарми“ и луѓето кои ги прават еден од најважните адути на нашата област. Willе доживеете сè, од најмодерната земјоделска операција до необичната мала семејна фарма од минатото. Theе има многу животни што треба да се набудуваат на фармите и во нивното природно живеалиште. Некои од најубавите визии и погони се достапни во овој дел од округот acksексон.

Турата може да се заврши за неколку часа или може да трае до половина ден, во зависност од вашите интереси и колку време сакате да ја посетите.

Кликнете овде за да преземете информации за возење со тури

Пазари на фарми

Пазар на фарми Stuckwish

4683 S. Државен пат 135, Валонија
Семејната фарма има долга историја во округот acksексон и се наоѓа на 7 милји од Браунстаун на Стејт Роуд 135. Посетете го нашиот пазар за да уживате во сите наши свежи локални производи за време на бербата. Ние се гордееме што нудиме најсвежи и најдобри производи за трпезата на вашето семејство. Од свежи, локално одгледувани производи до локален мед и џемови, ве покривме. Ние исто така носиме локални занаети и украси за дома од нашата заедница. Запрете и посетете со нас и уживајте во округот acksексон, Индијана.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Пазар за фарма на семејството Хакман

6077 S. State Road 135, Валонија, 812-358-3377, Пролет преку лето.
Олицетворение на семеен пазар на фарми, нудејќи се што може да се очекува од пазарот на фарми покрај патот. Пченка, тикви, домати, боранија, диња, па дури и локално произведен мед има на пазарот, со кој управуваат генерации на семејството и пријателите Хакман. Сместен помеѓу Валонија и Салем, пазарот на фарми е на околу 10 милји од Браунстаун, но вреди да се вози.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Пазар на фарми на Тиемејер

3147 S. County County 300 W., Vallonia, 812-358-5618.
Добро познат по повеќегодишни и едногодишни растенија во текот на сезоните, голема разновидност од тикви, тикви и тикви и затворен пазар кој содржи овошје, зеленчук, бонбони, желеа и многу тешко достапни предмети. Ресторан со целосна услуга им служи на гостите и нуди појадок, ручек, вечера, па дури и пица! Пазарот нуди нешто за секого, почнувајќи од праски и летни тикви до тиквички, домати, дињи и тикви и тикви. Постои дури и мала зоолошка градина за галење и минијатурен терен за голф. Свежи исечени новогодишни елки и свежи венци понудени за празниците.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата! 

Пазар на фармерот во областа Сејмур

Паркинг на улица Орев, Сејмур, мај до октомври
Производите и добрата од сите видови се добредојдени на пазарот на сезонски земјоделец во центарот на Симур. „МаркетЛајт“ се одржува од 2 до 6 часот од понеделник и од 8 часот наутро до пладне во среда од пролет до есен и од 8 до пладне во сабота во октомври. Целосниот пазар ќе се одржи од 8 до 3 часот, од мај до септември. Третата сабота од секој месец, јуни до септември, ќе биде посебна сабота на пазарот со демонстрации за готвење, активности за деца, музика и многу повеќе.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Пазар на Brownstown Ewing Main St. Farmer

Парк Херитиџ, во близина на судот на округот, јуни до октомври
Производството и добрата се добредојдени на плоштадот во судницата во Браунстаун. Пазарот се одржува секој петок од 9 до 1 часот од јуни до октомври.

Пазар на фармерот Кроерсвил

101 улица Вест Хауард
Производството и добрата се добредојдени. Пазарот се одржува секоја сабота од 9 до 812 часот. Јавете се на 390-8217-XNUMX.

Производство на Вонинг

5875 E. Co. Rd 875N., Сејмур, штанд за производство покрај патот.

Пазар на фарми на ВанАнтверпен

11181 N. US 31, Seymour, 812-521-9125, штанд за производи покрај пат.

Овој пазар содржи и штанд покрај патот на улицата Вест Типтон.

Млечна фарма Лот Хил

10025 N. Co. Rd. 375Е., Сејмур, 812-525-8567, www.lothilldairy.com

Семејна сопственост на млечна фарма, правејќи разновидни сирења, вклучувајќи сирење што може да се шири, заедно со бело и чоколадно млеко. Гелато е исто така достапен во различни вкусови… сите направени со млеко од нивните залихи на млечни говеда. Предметите се продаваат на локалните пазари на фармерите и од фармерската продавница на нивниот имот.

Плумер и Бауерс Фармстед

4454 E. Co. Rd. 800N., Сејмур, 812-216-4602.

Оваа фарма со исто семејство од 1886 година се трансформира од конвенционална работа со редови во целосно природна машина за производство на густи хранливи материи. Достапната стока на земјоделско стопанство вклучува говедско месо со трева, готово трева, пасени јајца, брашно од цело зрно и пуканки.

Аквапон ДОО

4160 East County Road 925N, Сејмур

Аквапон е локална стаклена градина. Оваа фарма нуди зелена и тилапија на локалните продавници, бизниси и клиенти.

Фарма Лаванда во Ролинг Хилс

4810 East County Road 925N, Сејмур

Оваа фарма се гордее со растечкиот квалитетен феноменален и месен лаванда на семејната фарма во Кортланд, ИН. Сонот за лаванда Trivia започна во 2018 година и сега нивната земја е дом на повеќе од 2,000 растенија лаванда. Во 2020 година, пакетите ќе бидат достапни за купување.

Винарии / пиварници

Винаријата и пиварницата Шато де Пике

Шато де Пике располага со просторија за дегустација и простор за прием во прекрасна штала покрај ридот. Просторијата за дегустација нуди бесплатна дегустација на вино седум дена во неделата. Три хектари бело и црвено грозје располагаат со имотот, а списокот со вина може да се пофали со околу 25 сорти, почнувајќи од Ризлинг до полу-слатки до слатки пристаништа. И не заборавајте да го пробате пивото на Шато де Пике следниот пат кога ќе ја посетите! Шато де Пике има и сателитски продавници во регионот.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Шато де Пике се наоѓа на 6361 патот Северен округ 760 Исток, Сејмур, 812-522-9296.

Винарска визба Солт Крик

Винарската визба Солт Крик започна во 2010 година како хоби за семејството Ли. Винарската визба се наоѓа во брда ридовите на Јужна Индијана и се граничи со Националната шума Хусиер. Заедно со вина од грозје, Ли произведува вина од боровинки, јагоди, цреши, круши, сливи, па дури и диви капини. Винарската визба Солт Крик произведува мерло, каберне совињон, шамбурцин, Ризлинг, црвено зајдисонце, капина, класична бела, дива капина, слива, боровинка, манго, праска, москато, слатко црвена, слатка бела, катаба и црвена малина.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Винарската визба Солт Крик се наоѓа на 7603 Road County Road 925 North во Фритаун. 812-497-0254.

Компанијата за производство на пијалаци Сејмур

Пиварската компанија Сејмур е првата оперативна пијалак на Сејмур. Застанете внатре и пробајте половина литар или пополнете го лозарот. Musicива музика што се одржуваше од време на време во пиварницата и, кога времето е убаво, уживајте во мелодиите во соседниот парк Хармонија. Целосен распоред на уметници се појавува во текот на летото. Разновидни пива се на чешма. Сместено е во пица компанијата Бруклин.

Компанијата за производство на пијалаци Seymour се наоѓа на улицата 753 West Second, Seymour. 812-524-8888.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Дестинации

Држава мрестилиште за риби

Конструиран под Управата за проекти за работи (WPA) кон крајот на 1930-тите, овој објект за топла вода се состои од 9 земјени езерца за одгледување и 1 езерце за чување риби. Езерцата за одгледување се движат од 0.6 до 2.0 хектари во големина и обезбедуваат вкупно 11.6 хектари за одгледување риби. Објектот собира 250,000 20,000 дв инчен бас, 8,500 XNUMX четири инчи дискови бас и XNUMX XNUMX канали сом годишно, кои потоа се користат за залихи на многу јавни води во Индијана.

(обезбедено од Индијана ДНР)

Рибарскиот центар за риби Дрифтвуд се наоѓа на 4931 South County Road 250 West, Vallonia, 812-358-4110.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Расадник Валонија, Одделение за шумарство

Мисијата на расадникот е да расте и да дистрибуира висококвалитетни растителни материјали за насади за зачувување на земјопоседници во Индијана. Годишно се одгледуваат четири и пол милиони садници од 60 различни видови. Објектот од 250 хектари произведува и четинари и дрвени предмети.

Расадник Валонија, Одделение за шумарство се наоѓа на 2782 пат на округот Вест 540 јужно во Валонија. 812-358-3621

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Расадник Шнајдер, Inc.

Од детството, Georgeорџ Шнајдер имаше една амбиција - да одгледува дрвја за да ја подобри убавината на неговата околина. Georgeорџ започнал да одгледува дрвја и грмушки на мала парцела што ја позајмил од мрестилиштето на неговите родители и произведувал фарма.

По средното училиште, Georgeорџ се оженил со Меј Елен Снајдер. Тој и неговата нова сопруга купија 24 хектари од семејната фарма и основаа расадник за малопродажба - расадник Шнајдер.

Во моментов, расадникот е составен од повеќе од 500 хектари земја и е најголемиот расадник во Јужна Индијана. Шнајдер продава уредување и градинарски растенија и на клиенти на големо и на мало.

Расадникот Шнајдер, Inc. се наоѓа на 3066 источно САД 50, Симур. 812.522.4068.

Кликнете тука за да ја посетите веб-страницата!

Контактирајте нѐ

Во моментов не сме околу. Но, можете да ни испратите е-пошта и ќе ви се вратиме, побргу.

Не може да се чита? Промени текстот. captcha txt