атракции

што нè прави посебни

Браунстаун Спитвеј

Браунстаун Спидвеј се отвори во 1952 година на автопатот 250 на саемите во округот acksексон, на една милја југоисточно од Браунстаун. Трките се одржуваат од март до октомври на нечистотија овална патека од четвртина милји и [...]

Покриен мост Медора

Покриениот мост Медора, изграден во 1875 година од мајсторот Jеј еј Даниелс, е најдолгиот мост покриен со три распони во Соединетите држави. Се наоѓа во близина на Медора, на источната вилушка на Белата река, [...]

Johnон Меленкамп

Минатото на Johnон Меленкамп е цврсто засадено во округот Симур и Jексон. Меленкамп е роден тука на 7 октомври 1951. Рано преживеан од спина бифида, Меленкамп пораснал во Сејмур и дипломирал [...]

Музеј на аеродромот во армијата Фримен

Фримен Филд беше активиран на 1 декември 1942 година и беше искористен за обука на пилоти на Воздухопловниот корпус на американската армија да управуваат со авиони со два мотори, како подготовка за учење да летаат со навистина големите бомбардери со кои би летале [...]

Музеј Першинг Тауншип

Лоциран на 4784 Вест Стејт Роуд 58 во Фритаун, музејот е чекор назад во времето за buffубителите на историјата или поранешните и сегашните жители на областа. Ветерани и воени артефакти, училишни фотографии и [...]

Музеј Форт Валонија

Таун Валонија и Дрифтвуд е богата со историја и била првата населба во округот acksексон. Музејот Форт Валонија, лоциран на теренот на претходната тврдина, изграден во 1810 година, помага [...]

Музеј за печатење Конер

Музејот за античко печатење Johnон Х. и Томас Конер е работна продавница за печатење во периодични преси од 1800-тите, лоцирана на теренот на Центарот за уметност на Јужна Индијана. Посетителите ќе [...]

Центар за историја на округот acksексон

Историскиот центар на округот Џексон повеќе од една деценија комбинира две поранешни окружни организации, историското друштво и генеалошкото друштво. Топката, Хелер и Ливери [...]

Историски центар на градот Симур

Миди В. Шилдс и неговата сопруга Елиза П. Шилдс го регистрираа плехот на градот Сејмур на 27 април 1852 година. Градот првично се викаше премин на Мули, но подоцна беше преименуван во чест на граѓанскиот [...]

Покриен мост Шилдстаун

Покриениот мост Шилдстаун е изграден во 1876 година и именуван по фабриката во фамилијата во непосредно соседното село Шилдс. Чинеше 13,600 долари и е пример за дрвени дрвја на почетокот на 19 век [...]

Погон на небото

Skyline Drive е дел од државната шума Jексон-Вашингтон. Таа е една од највисоките точки во округот acksексон. Постојат неколку места за гледање од голема надморска височина, како и зона за излети. [...]

Muscatatuck Национален диви животни бегалци

Националниот засолниште за диви животни „Мускататак“ е основан во 1966 година како засолниште за обезбедување области за одмор и исхрана на водни птици за време на нивните годишни миграции Засолништето е на 7,724 хектари. Во [...]

Држава шума acksексон-Вашингтон

Државната шума acksексон-Вашингтон опфаќа скоро 18,000 2.5 хектари во окрузите acksексон и Вашингтон во срцето на јужна Индијана. Главната шума и деловната област се наоѓаат XNUMX југоисточно од [...]

Врв на врвот

Пинк Пик е точка на патеката во Државата шума acksексон-Вашингтон која овозможува неверојатен поглед.

Рацин Мејсон пица и забавна зона

Забавната зона Racin 'Mason Pizza е совршено место за да ги однесете децата на забава. Одете карти, браник автомобили, мини голф со зелено светло, аркадни игри, живи куќи, храна и секаква забава што можете [...]

Медора Тимберџекс

Медора Тимберџекс е полупрофесионален кошаркарски тим како дел од Кошаркарската лига, лига од 48 тимови низ САД. Домашните игри се играат во гимназијата во Медора [...]

Винарска визба Солт Крик

Сместена во ридовите на округот Џексон и граничи со Националната шума Хусер, Винаријата Солт Крик е основана во 2010 година од Адријан и Никол Ли. Секое шише вино Солт Крик е [...]

Винарија и пиварница Шато де Пике

Сместен во тркалачките обработливи површини на Сејмур, Индијана, Шато де Пике се наоѓа меѓу 80 живописни хектари прекрасно рустикално село. Сместен во чудна штала за коњи од 19 век, главниот [...]

Меморијален скејтпарк Шурман-Граб

Меморијалниот скејтпарк Шурман-Граб е бетонски парк со ¾ чинија, колкови, корнизи, шини, четвртини цевки и многу повеќе. Се наоѓа во паркот Гајзер во Сејмур. Паркот е именуван по Тод [...]

Статуи на воздухопловци на Тускеги

Овие статуи на воздухопловците од Тускеги беа посветени во октомври 2022 година, а настанаа како проект за извидници на орлите на Тимоти Молинари. Неговиот татко, Тим, помогна во собирање средства и координирање на инсталацијата на [...]

Контактирајте нѐ

Во моментов не сме околу. Но, можете да ни испратите е-пошта и ќе ви се вратиме, побргу.

Не може да се чита? Промени текстот. captcha txt