Уметност

Јужна Индијана
Центар за уметност

Центар за уметност во Јужна Индијана е комплетен уметнички центар со повеќе места, лоциран во Сејмур. Центарот беше овозможен преку великодушноста на локалниот пејач, текстописец и уметник, Johnон Меленкамп.

Галерија
Се одликува со ротирачки изложби од различни уметници и е единствена јавна изложба во светот на приватна колекција слики од Johnон Меленкамп.

Амфитеатар за изведувачки уметности
Домаќин на многу концерти и други сценски продукции во текот на целата година, вклучително и Friday Night Live во текот на летните месеци.

Занаети и штала за грнчарија
Посетителите можат да научат како да „фрлат саксија“ за време на ова уникатно искуство.

Музејот на античко печатење Конер
Работна продавница за печатење на печатни периоди од 1800-тите. „Практична“ временска линија долж wallидот му овозможува на посетителот да ја прошета историјата на пишаниот и печатен збор од камената плоча на пештерскиот човек до литографијата. Тие ќе видат како се развил нашиот пишан јазик од симболите на праисторискиот човек до египетскиот хиероглифски јазик. Тие ќе ги следат инструментите за пишување според методите на печатење на Јоханес Гутенберг. Посетителите дури можат да земат дома примери од типот на Гутенберг. Групите излегувања се охрабруваат.

Центар за уметност во Јужна Индијана
2001 година Свети Јуинг во Сејмур. 812-522-2278

Отворено од вторник до петок напладне-5: 00 часот, сабота од 11 до 3 часот

сика-екстериер
swope-prt-a-cole-1925-култура

Колекција уметност Swope

Посетете го Јавна библиотека во округот acksексон во Сејмур за да ја видите Колекцијата уметност Swope.

Роден во округот acksексон во 1868 година, Своуп студирал уметност во Европа и станал признат уметник од тој период и страствен колекционер на уметности. Потекнувајќи од аманет во уметничката лига Симур од Своуп, колекцијата содржи дела од Своп; Уметниците на групата Хусиер, Т.Ц. Стил, Ј. Отис Адамс, Вилијам Форсајт и Ото Старк; Отпечатоци од дрвена блокада од 1800-тите години од Андо Хирошиге; Андреј Худијакоф; Ада и Алдоф Шулц; до дела од поновите уметници.

303 W Втор Свети Симур IN 47274 812-522-3412

Занаетчиски патеки

Патеките за занаетчии By Hoosier Hands занаетчии на Индијана, кулинарски постојки создадени од учесниците на Индијана Фудвеј Алијанса и Индијана Вино Патека низ Југоисточна Индијана.

Патеката шуми и фарми на округот Countyексон истакнува неколку локални занаетчии:

  • Членови на Центарот за уметност во Јужна Индијана
  • Residentител на округот acksексон и занаетчија на Индијана, Тим Бартон од фармата Меплвуд во Бартон
  • Residentител на округот acksексон и занаетчија на Индијана, Пит Бакстер
  • Уметник и наставник, Кеј Фокс
  • Остварена пастелна уметница, Морин О'Хара Песта

„Рачно изработена и домашна од Hoosier Hands во југоисточна Индијана“ е книга со 130 страници за четири различни занаетчиски патеки, од кои секоја се истакнуваат галерии, студија, места поврзани со уметност, храна и сместување. Историски места, уникатно јадење, хотели, необично сместување, фарми, пазари, винарии и неколку фестивали низ целата област на седум окрузи, исто така, се вклучени во книгата, достапни за купување во Центарот за посети на округот acksексон.

123
театар

Театар

Театар во заедницата на округот acksексон
настапува од 1971 година и продолжува да забавува со неколку претстави и настани во текот на целата година. Кралскиот театар надвор од теренот во Браунстаун ги сместува повеќето настапи и разни други настани во заедницата. Театарот на заедницата во округот acksексон се наоѓа на улицата 121 W. Walnut во Браунстаун. 812-358-ЗККТ

АКТС Актери Театар во заедницата на Симур
се надева дека ќе обезбеди вредна рекреација, забава и изразување на талент во Сејмур, Индијана и околните заедници. Претставите се одржуваат околу областа Симор.

Играчи на градот Кроерсвил
Неколку претстави и театри за вечера се одржуваат во текот на целата година. Групата исто така спонзорира аукции, собирање средства и разни настани. Crothersville Town Players се наоѓа во Хамахер Хол, 211 улица Е. Хауард во Кроерсвил. 812-793-2760 или 812-793-2322

Проверете ги веб-страниците на локалните училишта за младински театарски претстави.

Контактирајте нѐ

Во моментов не сме околу. Но, можете да ни испратите е-пошта и ќе ви се вратиме, побргу.

Не може да се чита? Промени текстот. captcha txt